MSR Dromedary Su Çantası İnceleme
EKİPMAN

MSR DROMEDARY BAG İNCELEMESİ

Bu yazımızda su taşımak için kullandığımız MSR Dromedary Bag ürününü inceleyeceğiz. 


Açık havada gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerde su her zaman en önemli konuların başında gelmektedir. Kamp kuracağımız yerleri seçerken ilk kontrol ettiğimiz şey su kaynağı olup olmadığıdır. Araçla ulaşılan kamp faaliyetlerinde ayrıca su taşınabildiğinden, “su” genelde üzerine düşünülen bir soru olmaktan çıkıyor. Ancak bizler gibi kampın bir çoğu bisiklet turu ya da trekking faaliyetlerinde yapılıyorsa su her zaman önemlidir. Faaliyet esnasındaki su tüketiminin yanı sıra yemek yapmak, bulaşık yıkamak ve kişisel hijyen için de tüketiyoruz. Kamp noktalarında bazen su kaynağı olmayabiliyor. İşte bu noktada da sorunumuz ortaya çıkıyordu. Fazla suyu nasıl taşıyacağız? Trekking faaliyetlerinde 1,5 litrelik şişeleri çantalarımıza alırken, bisiklet turlarında zaman zaman 5 litrelik petleri bagajımızda taşıyorduk. Çok da pratik olmayan bu yönteme alternatif bir çözüm ararken su torbalarına yöneldik. Karşımıza bu incelemenin de konusu olan MSR Dromedary Bag çıktı. Dromedary su taşıma çantasını özellikle uzun ve su açısından sıkıntı çekebileceğimiz bisiklet turları için tercih ettik.

MSR Su Taşıma Çantaları Hakkında 

MSR Dromedary su çantaları üç farklı seçenekle satışa sunuluyor.
MSR Dromedary Su Torbaları – 4L / 6L / 10L
Dromelite su çantaları üç farklı seçenekle satışa sunuluyor.
MSR Dromelite Su Torbaları – 2L / 4L / 6L

MSR’dan kısaca markanın Ceramic Kamp Tencere Seti incelememizde bahsetmiştik. MSR zaten outdoor sporlarla uğraşan herkesin aşina olduğu bir marka. MSR’ın su taşıma çantası olarak iki farklı modeli var; MSR Dromedary ve MSR Dromelite

MSR DromLite, daha hafif ve kompakt çözümler arayanlar için uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu kapağın boyutu kadar katlanabilen DromeLite, son derece az yer kaplıyor. Sadece soğuk suyla doldurulabilen Dromlite’ın 2 litre, 4 litre ve 6 litre olmak üzere üç modeli var. 

Biz gelelim inceleme konumuz olan MSR Dromedary Bag çantasına… Yazı içerisinde DromeLite ile olan farklarına kısaca değineceğiz.

MSR Dromedary İncelemesi

MSR Dromedary üç farklı seçenekle karşımıza çıkıyor; 4 litre, 6 litre ve 10 litre. Öncelikle teknik özelliklere aşağıdaki tabloda daha detaylı bakalım.

DROMEDARY 4 LİTREDROMEDARY6 LİTREDROMEDARY 10 LİTRE
Ağırlık200 gram250 gram280 gram
Genişlik25.4 cm28.7 cm31.75 cm
Uzunluk46.5 cm52.3 cm58.4 cm
MalzemePUPUPU
MSR Dromedary sahip olduğu kayışlarla rahatlıkla taşınabiliyor.

MSR Dromedary Taşınabilirlik

Dromedary, iplerinin geçirildiği altı farklı noktaya sahip. Bu sayede su torbasını kolaylık bir yere asabileceğiniz gibi taşıma esnasında da bisiklet bagajına sabitleyebiliyorsunuz. DromeLite modelinde ise sadece üst kısmında bir asma ipi bulunuyor. Ürünü tercih ederken kayışları önemli nedenlerimizden biriydi.

MSR Dromedary Dayanıklılık ve Malzeme

MSR Dromedary Kumaş
MSR Dromedary 1000D aşınmaya dayanıklı kumaştan üretilmiş.
MSR Dromedary Askı Kayışları
Dromedary’nin iplerinin geçtiği noktalar

MSR Dromedary modelini Dromelite modelinden ayıran önemli bir farksa malzemesi. Dromedary, 1000D aşınmaya dayanıklı kumaştan (Cordura) ve gıda sınıfı poliüretan ile lamine üretilmiştir. Böylece Dromedary uzun yıllar kullanılacak bir dayanıklılığa sahip. 

Ayrıca Dromedary, üretildiği malzeme nedeniyle suya plastik tadı vermiyor. Bu da lezzeti bozulmamış su içmenin yanı sıra sağlık açısından da önemli bir konu. 

MSR Dromedary Su Taşıma Özelliği

Dromedary, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 4 litre, 6 litre ve 10 litre seçenekleriyle satışa sunuluyor. Bizim tercihimiz 6 litrelik modeli oldu. Dromedary, biraz önce bahsettiğimiz malzeme yapısıyla hem kaynar hem de soğuk su (hatta donmuş) taşıyabiliyor. Dromelite ise sadece soğuk su ile kullanımı uygun bir çanta.

Kapak Özelliği ve Uyumluluk

MSR Dromedary Kapak
MSR Dromedary Kapak
MSR Dromedary Küçük Kapak
Su içmek için
MSR Dromedary Orta Kapak
Daha büyük su çıkışı için
Dromedary Büyük Kapak
Su doldurup boşaltmak için

Dromedary ile Dromelite aynı kapağı kullanılıyor. Kullanılan kapağın üç ayrı fonksiyonu var. Her iki model için de geçerli üç ağızlı kapak tasarımının özellikler;

  • Birincisi yani küçük ağız en az suyu veren özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu fonksiyonla rahatlıkla doğrudan su taşıma çantasından su içilebiliyor. 
  • İkinci ağız ise daha fazla suyu su taşıma çantasından dışarı aktarıyor. Bu ağızdan yüksek hızla akan suyla tencere ya da çaydanlık gibi eşyalar çok hızlı bir şekilde doldurulabilir. 
  • Üçüncü ağız ise tamamen kapağın söküldüğü bir işlevi sunuyor. Bu işlev Dromedary ya da Dromelite su çantalarının hızlı bir şekilde doldurulması ya da boşaltılması için kullanılıyor. 

Burada küçük bir olumsuz noktayı da belirtmemiz gerekiyor. En küçük ağız, yani su içmek için kullanılan, kapalı olsa da baş aşağı tutulduğunda damla damla su kaçırıyor. Bu konuda diğer eşyaların ıslanmaması için dikkatli olunmalı. 

MSR Dromedary, MiniWorks EX su filtreleri ile uyumlu

Hem Dromedary hem de Dromelite su filtresi ile uyumlu bir ağız yapısına sahip. Bu sayede MSR MiniWorks EX su filtresi gibi filtre araçlarınızı kapağı çıkarıp doğrudan su torbasına bağlayabilirsiniz. Bu sayede filtre ettiğiniz su, MSR su çantalarına dolabiliyor. 

MSR Dromedary Kimler İçin? Nasıl Aldık?

Dromedary, özellikle zor koşullara dayanıklı su çantası arayanlar için hemen hemen tek seçenek diyebiliriz. Özellikle zor koşullarda faaliyet yapıyorsanız ve su taşımak da zorundaysanız Dromedary öncelikle tercih edilebilir. Ayrıca ipleri ve sıcak su alması da bir avantaj olarak öne çıkıyor. 

MSR Dromedary, ülkemizde de satılan bir ürün. Ürünü birçok outdoor mağazasında ya da internet satış sitelerinde bulabilirsiniz. 

MSR Dromedary Bag ile ilgili sormak istediğiniz her şey için yorum bırakabilir ya da dunyaperestiz@gmail.com adresine e-posta atarak bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir