Big Agnes Copper Spur HV UL3 İnceleme
EKİPMAN

BIG AGNES COPPER SPUR ÇADIR İNCELEMESİ

Bu incelememizde Türkiye’de çok fazla bilinmeyen ancak ABD’de çok popüler olan, Avrupa’da ise yeni yeni tanınan Big Agnes markasına ait bir çadırı inceleyeceğiz. Big Agnes Copper Spur HV UL3 model çadır ultralight çadır kategorisinde değerlendirebileceğimiz 3 mevsim çadır olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde açık hava sporları gün geçtikçe daha geniş kitlelere yayılmaktadır. Geniş kitlelere yayılmasında Instagram ve Youtube gibi sosyal medya mecralarının yanı sıra pahalı olan doğa sporları ekipmanlarını daha ulaşılabilir kılan Decathlon gibi mağazaların da katkısı büyüktür. Çadır, açık hava sporları ile ilgilenen kişilerin olmazsa olmaz malzemelerinden biridir. Kamp çadırı bizi doğada geçirdiğimiz gecelerde dış ortamdan izole eder. Çadır fiyatları kullanım amacı, malzemesi, özellikleri, büyüklüğü gibi farklı etkenlerden dolayı farklılık gösterebilir. Kamp çadırları boyutlarına göre tek kişilik, iki kişilik ya da 3 kişilik çadır olabilir. Bunlardan daha büyük çadırlar da vardır. Çadır çeşitleri yine yazlık ya da kışlık kamp çadırı olarak bulunabileceği gibi bahar ayları için de mevsimlik çadırlar vardır. 

Big Agnes Hakkında Genel Bilgi

Big Agnes Logo

Big Agnes, 2011 yılında Colorado, ABD’de Bill Gamber tarafından kurulmuş. Kurulduğu yıl, üç uyku tulumu ve bir mat ile yolan çıkan marka, bugün 750’den fazla ürüne sahipmiş. Sürdürülebilirliği merkezine koyan Big Agnes, yenilenebilir enerji ve geri dönüştürülmüş malzemeler ile üretim yapmaya özen gösteriyor.

Copper Spur HV UL3 Hakkında Genel Bilgi

Copper Spur HV UL modelleri markanın en çok satan çadır modelleri arasında yer alıyor. Ödüllü bir çadır Copper Spur HV UL serisi çadırlar, ismindeki “UL” (Ultralight) ifadesini fazlasıyla hak ediyor. Peki teknik özelliklere geçmeden önce biz neden o kadar marka içinden Big Agnes Copper Spur HV UL3 modelini tercih ettik? 

Big Agnes Copper Spur HV UL3
Turuncu Renk Seçeneği

Neden Big Agnes Copper Spur HV UL3 Tercih Ettik?

Copper Spur HV UL3 çadırı, Yasemin’le birlikte yapacağımız doğa yürüyüşü (trekking) ve bisiklet turları için tercih ettik. Sırtımızda ya da bisikletimizde taşıyacağımız için çadırın ağırlığı bizim için kritik derecede önemliydi. Öğrenciliğimizden beri kullandığımız Husky Bird 3 kişilik çadır güzel olmasına güzeldi ama yaklaşık 4 kiloluk ağırlığıyla sırtımızda unutulmaz ağrılara imza atıyordu. Bu nedenle hafif yani “ultralight çadır” bizim için artık şarttı. 

Karaburun Tuzla Koyu Kamp Gündoğumu

Geniş bir iç hacme sahip olması, kazıkları çakmadan da ayakta durabilmesi, kolay kurulumu, işlevsel ve inovatif özellikleri diğer tercih nedenlerimiz arasında yer alıyordu. Çadırımızı ilk kez Karaburun Yarımadası bisiklet turumuzda kullandık. Tur yazımızı okumak için de tıklayabilirsiniz.

Şimdi gelin Big Agnes Copper Spur HV UL3 kamp çadırımızın teknik özelliklerine bakalım. 

BIG AGNES COPPER SPUR HV UL3 ÇADIR TEKNİK ÖZELLİKLERİ 

Copper Spur HV UL3 çift girişli ve geniş kubbeli bir yapıya sahip. Şu anda bulabileceğiniz en hafif (ultralight) çadır olduğunu söyleyebiliriz. İncelemede çadırın sırasıyla farklı özelliklerine değineceğiz. 

Minimum Ağırlık (Sadece poller, iç ve dış tente)1.59 kg
Paketli Ağırlık (Tüm içerik)1.76 kg
Hafif Mod (Sadece footprint, poller ve dış tente)1.28 kg
Paketlenmiş Ölçüleri53 x 15 cm
Zemin Alanı3.8 m²
Baş Yüksekliği (Zeminden tavana)110 cm
Antre Alanı0.8 m²
Footprint Ağırlığı227 g
Sezon3 mevsim
Kapı Sayısı2 giriş
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Teknik Özellikler ve Boyutlar
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Ölçüler

Bu incelemede aşağıdaki soruların yanıtlarını bulacaksınız.

 • Çadır ağırlığı ne kadar?
 • Çadır ölçüleri nedir? 
 • Kaç kişilik çadırdır?
 • Kaç mevsim çadırdır?
 • Çadır materyali nasıldır? 
 • Çadır özellikleri, polleri ve mimarisi nasıldır?
 • Çadır nasıl kurulur?
 • Çadırı nasıl satın aldık? 

Çadır Ağırlığı 

Copper Spur HV UL3 adından anlaşılabileceği gibi ultralight çadır kategorisinde olan bir çadır. Çadır, taşıma torbaları hariç 1.59 kilogram ağırlığında. Sadece footprint ve dış tentesi ile birlikte de kurulabilen (iç tentesi olmadan) ağırlığı ise 1.28 kilogram. Biz çadırı tüm aksesuarları ve tüm parçaları ile taşıdığımızdan (footprint hariç) bizi cezbeden ağırlığı ise 1.76 kilogram olmasıydı. Bu ağırlığı ile piyasada bulabileceğimiz en hafif çadırlardan biri olarak öne çıkıyor. Bu ağırlığın 3 kişilik bir çadır için mükemmel bir ağırlık olduğunu da ayrıca belirtmek istiyoruz. 

Çadır Ölçüleri

Çadırın kapladığı alana geçmeden önce paketleme boyutları hakkında bilgi vermek de faydalı olacaktır. Copper Spur HV UL3 çadırın paketli boyutları 53 cm x 15 cm’dir. Çadırı rahatlıkla trekking ya da bisiklet çantamızın içerisine koyabiliyoruz. Ayrıca bikepacking olarak yaptığımız turlarda bisiklet gidonumuzda da rahatlıkla taşıyabiliyoruz. 

Big Agnes Copper Spur HV UL3 Paketlenmiş Boyutları

Aslında Big Agnes, bikepacking ile tur yapanlar için de Copper Spur HV UL Bikepack modelini çıkardı. Bu serinin polleri daha kısa olduğundan bikepacking olarak gidonda taşınması çok daha kolay.
Çadırın zemin alanı 3.8 m². Girişlerde eşyaların koyulabileceği antre (Vestibule Area) alanı ise 0.8 m²’lik bir alana sahip. Çantaların, ayakkabıların ve diğer malzemelerin korunaklı bir şekilde muhafaza edilmesi için gayet yeterli bir alan. 

Çadırın yerden tavana olan yüksekliği 110 cm. Ben 190 cm bir kişi olarak çadırın içerisinde çok rahat ettiğimi söyleyebilirim. Çadırın içine yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

Çadır Kişi Kapasitesi 

Copper Spur HV UL, serisinin 3 kişilik çadırıdır. Çadırda üç kişinin yatabileceği kadar bir alan var. Ancak bu uyuma kapasitesi olarak değerlendirilebilir. Eğer çadırınızla uzun süreli bir trekking ya da bisiklet turuna çıkacaksanız ve çadır aynı zaman sizin için bir yaşam alanı olacaksa üç kişilik çadırı, üç kişi olarak kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Örnek vermek gerekirse, yağmurlu bir havada çadırda zaman geçirecekseniz bu çok da konforlu bir tercih olmayacaktır. Biz çadırımızı iki kişi olarak kullanıyoruz. Genellikle uzun süreli trekking ya da bisiklet turları bizim çadırımızı kullandığımız faaliyetler oluyor. Bunun sonucu olarak çadır içerisinde uzun zaman geçiriyoruz. Bizim için konfor ve çadırda rahat hareket etmek önemli bir kriter. Bu nedenle çadırımızı bir kişi fazla kapasiteli olarak seçtik. Böylece içeride rahatlıkla hareket edebiliyor, kitap okuyabiliyoruz. Ayrıca eşyalarımızı koymak için de geniş bir alana sahip oluyoruz. Big Agnes’in Copper Spur HV UL serisinin tek kişilikten beş kişiliğe kadar farklı modelleri de bulunuyor.

Çadır Kaç Mevsim

Big Agnes Copper Spur HV UL serisi çadırlar 3 mevsim çadır olarak sınıflandırılmıştır. Bu demek oluyor ki çadır yaz, sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kışın kar fırtınası olmadığı sürece kış kampında da kullanılabilir. Çadırın kar etekleri olmadığı bunun dışında zorlu kış şartlarında kullanmayı tavsiye etmiyoruz.

İnternette yer alan incelemelerde yoğun yağmurda, soğuk kış aylarında (kar fırtınası dışında) ve rüzgarlı havalarda başarılı bir şekilde kullanıldığını gördük. Biz çadırı henüz yoğun yağmur altında ya da kış şartlarında deneyemedik. Ancak Karaburun Sarpıncık Feneri’nde oldukça rüzgarlı bir havada kullandık. Sabaha kadar esen sert rüzgara rağmen en ufak bir sorun yaşamadık. 

Çadır Malzemesi ve Dayanıklılık

İç tente ve zemin 1200 mm su geçirmez poliüretan kaplamalı 20 denye silikonla işlenmiş, tescilli ultra hafif yırtılmaz naylon bir malzeme kullanıyor. Çadır tentelerini elinize aldığınızda ne kadar hafif olduğuna şaşırabiliyorsunuz. Bununla beraber akla ilk gelen soru “dayanıklılık” oluyor. Big Agnes firması malzemenin zor şartlara dayanıklı olduğunu ancak ultralight bir malzeme olmasından dolayı da “footprint” olmadan kullanılmamasını öneriyor. Dış tente ise nefes alabilir bir malzemeden yapılmış. 
Ürünü kullandığımız için biz de dayanıklı olduğunu belirtmek isteriz. Ancak yine de dikkatli kullanmakta fayda var. 

Değinmeden geçmeyelim. “Footprint” ayrı olarak satılıyor. Bu zamana kadar Naturehike marka çadırlar dışında footprint’i çadırla birlikte satan bir marka da görmedik.

Pol Yapısı, İç ve Dış Mimarisi

Çadırı seçerken bizim için geniş bir yaşam alanına sahip olması önemliydi. Copper Spur HV UL3 de bu ihtiyacımızı karşılayan bir yapıya sahip. Tabi ki bunu sağlayan ise pol yapısı ve mimarisi. Çadır kubbeli bir mimariye sahip. Polleri 4 yönlü ve tek merkezde birleşen bir yapıya sahip. Önceden bükülmüş pol yapısı nedeniyle standart pollere göre daha güçlü, dengeli ve dayanıklı. Ayrıca çadırın mimarisini belirleyen bu pol yapısı, yağan yağmurun ve karın çadırın üzerinden dökülmesine yardımcı oluyor. 

Big Agnes Copper Spur HV Ul3 önceden bükülmüş pollere sahip
Big Agnes Copper Spur HV Ul3 önceden bükülmüş pollere sahip.
Mevcut pol yapısı geniş bir iç mekan sağlıyor.
Mevcut pol yapısı geniş bir iç mekan sağlıyor.
Çadırın ortasından geçen tek pol kubbe yapısını destekliyor.
Çadırın ortasından geçen tek pol kubbe yapısını destekliyor.
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Çadırın İçi
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Çadırın İçi

Çadır Havalandırması ve Nefes Alabilirlik

Çadırın iç tentesi büyük oranda ağ şeklinde. Bunun en büyük avantajı ise nefes alabilirliğinin fazla olması ve içerideki yoğuşmanın en aza indirgenmesi. İçeride bol miktarda hava dolaştığından nem de az oluyor. Dış tente ile iç tente arasında hatırı sayılır bir boşluk var. Bu da havalandırmanın daha verimli olması sağlanıyor. Dış tentede ayrı bir adet havalandırma penceresi var. Bir pencere oldukça yeterli, ancak iki tane olması daha da iyi olabilirdi. 

Big Agnes Copper Spur HV UL3 Havalandırma Penceresi
Copper Spur HV UL3 Havalandırma
Big Agnes Copper Spur HV UL3 İç Tente
İç tente büyük oranda ağ şeklinde

Çadır Giriş – Çıkışları

Bazı çadırlarda girişler ya ayak ya da baş kısmında olabileceği gibi her iki taraftada olabiliyor. Bunun çadıra giriş çıkışlarda çok kullanışlı olmayan bir özellik olarak görüyoruz. Copper Spur HV UL3’te ise giriş – çıkışlar, sağda ve solda yer alıyor. Bu da bizim çadırda en beğendiğimiz özelliklerden ve yine tercih sebeplerimizden biri. Böylelikle çadıra giriş ve çıkış çok kolaylaşıyor. Her iki girişteki antre alanı da eşyaları koymak için yeterli alan sağlıyor. 

Çadırın içi eşya koymak için birçok ceple dolu. Öncelikle hemen ayak ucunda bir asma alan mevcut. Bu alan oldukça geniş ve birçok eşyanızı (rüzgarlık, mont vb.) bu alana koyabilirsiniz. Bunun dışında hemen girişlerin alt kısmında (baş kısmı) birer küçük cebe sahip. Ayrıca yine baş kısmında sağ ve sol üst kısımlarda yer alan medya ceplerine kulaklık, powerbank konulabilir. Kablo çıkış noktaları ile de kabloları cihazlarınıza bağlayabilirsiniz. Hemen medya ceplerinin üzerinde birer cep daha bulunuyor. Çadırın tepe noktasında ise aydınlatma asmak için bir aparat da var. 

Big Agnes Copper Spur HV UL3 Medya Cep
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Medya Cep
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Asma Cep
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Asma Cep
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Giriş Cep
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Giriş Cep

Big Agnes ayrıca sattığı aksesuarlar ile de çadır içinde depolama alanını genişletmenize imkân sağlıyor. Gear Lofts olarak geçen bu aksesuarlar farklı boyut ve modellerde çadır içinde yeni organize alanları yaratmanıza imkân sağlıyor. Biz bu aksesuarlardan almadık. Malum bütçe 🙂 

Copper Spur HV UL3 kapıları diğer çadırlardan farklı bir özelliğe de sahip. Çadırın kapıları her iki yandaki fermuarlarla tamamen açılıp bir tente olabiliyor. Güneşli günlerde bu tentenin altında oturmak keyifli olabilir. Biz henüz deneme fırsatı bulamadık. 

Big Agnes Copper Spur HV UL3 Tentesi
Her iki giriş de tente olabiliyor. Böylece güneşli günlerde bir gölgelik olarak da kullanılabilir.
Mehmet Ali’ye pozu için teşekkür ederim. 🙂

Big Agnes Copper Spur HV UL3 geniş iç hacmi ve kullanışlı alanlarıyla oldukça konforlu bir çadır. 

Çadır Kurulumu

Copper Spur HV UL3 gerçekten kolay kurulan bir çadır. Zaman zaman çadır pollerini kurarken polün ucu ne tarafa gelecek diye karıştırabiliyoruz. Big Agnes bu konuya çok basit ama etkili bir çözüm getirmiş. İç tentenin köşeleri ile pollerin uçlarını renk olarak birbirine eşitlemiş. Böylece hangi polün ucu hangi tarafa gelecek kolayca görebiliyorsunuz. Bu renk kodları aynı şekilde dış tentenin tokaları için de geçerli.

Big Agnes Copper Spur HV UL3 İç Tente Kurulumu
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Pol Renk Eşleştirmesi
Gri Pol – Gri Bağlantı Noktasına
Big Agnes Copper Spur HV UL3 Pol Renk Eşleştirmesi
Turuncu Pol – Turuncu Bağlantı Noktasına

Dış tentenin tokalarından bahsederken Big Agnes markasına ait tescilli bir özellik olan TipLok Tent Buckle™ geliştirmesinden de bahsetmek gerekiyor. Çadır kurulumunu basitleştirmek için üç fonksiyonu tek bir mekanizmada birleştirmişler. Polün girdiği delik yapısı itibariyle polü kitliyor ve bırakmıyor. Bu tek başına çadır kurarken büyük kolaylık sağlıyor. Dış tentenin kitleneceği toka da yine bu mekanizmada yer alıyor. Aynı zamanda pollerin dış tenteye zarar vermemesi için yaptıkları sağlam cepler de güzel bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Big Agnes Copper Spur
TipLok Tent Buckle™
Big Agnes Copper Spur Pol Cebi
Pol Cebi
Big Agnes Copper Spur Klips
Çadır Klipsi
Big Agnes Copper Spur Çadır Kazıkları

Big Agnes Copper Spur HV UL3 en rahat kurduğumuz çadır olabilir. Çadırın kazıkları da gayet iş görür. Diğer çadır kazıkları kadar olmasa da azıcık yamultmayı başardık. Burada eleştireceğimiz nokta ise kazık sayısı. Çadırdan 8 adet kazık çıkıyor. Keşke hem yedek olması hem de tenteleri kurmayı kolaylaştırmak için 12 kazıkla satışa sunsalarmış. Biz ayrıca 4 çadır kazığı daha ekleyerek kullanıyoruz. Klipsleri dayanıklı gibi duruyor. Ancak olası bir kırılma anında çözüm ne olur bilemedik. 

Big Agnes Copper Spur HV UL3 Çadırı Nasıl Satın Aldık?

Big Agnes ülkemizde satılan bir marka değil. Uzun süre MSR Mutha Hubba ile Big Agnes Copper Spur HV UL3 arasında kalmıştık. MSR Mutha Hubba Türkiye’de çok yüksek fiyatlara satılan bir çadır. Bu nedenle rotamızı yurt dışına çevirdik. Big Agnes Copper Spur HV UL3 hafif olmasından dolayı bir adım öne geçti. Tek sorun çadırın Avrupa’da da stoklarda olmamasıydı. Big Agnes’e konu ile ilgili bir e-posta gönderdik. Kendileri çadırı ABD’den Türkiye’ye kargo yapabileceklerini (67 dolar gönderim ücreti ödedik) belirttiler. Bunun üzerine alacağımızı ve bize ödeme linki atmalarını istedik. Ancak tam bu noktada beklediğimiz bir durum ortaya çıktı. Big Agnes uluslararası satışlarda PayPal kullanıyor. Maalesef PayPal, Türkiye’den çekilmek zorunda kalmıştı. Başka bir ödeme alternatifi de olmayınca Almanya’da yaşayan kuzenimizden rica ederek çadırın siparişini verdik. Yaklaşık bir ay sonra çadır elimize ulaştı. Big Agnes’in müşteri hizmetleri oldukça hızlı yanıt veriyor ve süreç boyunca da yardımcı oluyor. 

Big Agnes Copper Spur HV UL3 Çadırı Ne Kadara Aldık?

Temmuz 2021’de çadırın bize toplam maliyeti 567 dolar oldu. Temmuz 2021’de Amerikan dolar kuru 8,57 TL idi. Kargo dahil maliyeti yaklaşık 4.860 TL oldu. Çadır pahalı bir çadır ancak sunduğu özellikleri ve bizim amacımıza en uygun çadır. Big Agnes Copper Spur HV UL3’ün çok daha ucuz alternatifleri var. Bu biraz da çadırdan ne beklediğiniz ve ne amaçla almak istediğinize göre değişecek bir konu. Biz amaçlarımızı göz önüne alınca doğru bir tercih yaptığımızı ve parasını hak ettiğini düşünüyoruz. 


Big Agnes Copper Spur HV UL3 ile ilgili sormak istediğiniz her şey için yorum bırakabilir ya da dunyaperestiz@gmail.com adresine e-posta atarak bize ulaşabilirsiniz. 

2 Comments

  • Dünyaperestiz

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu inceleme yazısını ileride güncelleyeceğiz. Şu anda bisikletle Asya turumuz devam ediyor. 10. ülkemiz Kamboçya’dayız bu satırları yazarken… Turumuz bittikten sonra çadırın bir de kullanım sonrası inceleme yazısını ve videosunu hazırlayacağız. Çadırdan genel olarak hala çok memnunuz. Oldukça hafif ve iç mekânı gayet ferah, kullanışlı. Fermuarları ve iç tentenin dayanıklılığı konusunda ufak şikâyetlerimiz oldu. Kore’deyken biz, Big Agnes gerekli yedek parçaları kargoladı. Müşteri hizmetleri de çok iyi çalışıyor. Dediğimiz gibi ilerleyen aylarda güncellenmiş bir versiyonla yenileyeceğiz. Bu arada çok daha çılgın hafif çadırları var. 🙂

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir