MSR Ceramic Kamp Tencere Seti
EKİPMAN

MSR CERAMIC KAMP TENCERE SETİ İNCELEMESİ

Bu yazımızda severek kullandığımız MSR Ceramic kamp tencere seti inceleyeceğiz. 

Kamp mutfağının ayrılmaz bir parçası olan kamp tenceresi her kampseverin çantasında olması gereken başlıca araçlardan biridir. Günümüzde birçok markanın farklı özelliklerdeki kamp tencerelerine kolayca ulaşabiliyoruz. 

Kamp Tencere Seti Seçimi

Bir kamp tenceresi alırken karşınıza en çok çıkacak olan seçenekler; hard anodizing (eloksallı) alüminyum, çelik ve titanyum tencerelerdir. Öncelikle gelin bu materyallerin artısı ve eksisine bakalım. 

1. Hard Anodizing (Eloksallı) Alüminyum Kamp Tencereleri

En çok karşılaştığımız kamp tenceresi malzemeleri alüminyum kamp tencereleridir. Bu tencereler, çelik kamp tenceresi ile karşılaştırıldığında daha hafiftir. Yapışmaz bir kaplamayla kaplandıklarında da kolaylıkla temizlenebilirler. Alüminyum malzemenin bir diğer özelliği de ısıyı tencere yüzeyine eşit bir şekilde dağıtmasıdır. Böylece yumurta ya da krep gibi sıcaklığa duyarlı yiyecekleri pişirmek için iyi bir seçimdir. Isıyı hızlı bir şekilde dağıtan alüminyum tencereler ayrıca yakıt tasarrufu da sağlar. 

Bu incelemenin konusu olacak olan MSR Ceramic kamp tencere seti de hard anodizing seramik kaplama bir tenceredir. Tencerenin detaylı incelemesini birazdan  detaylı olarak yapacağız.

Alüminyum kamp tencereleri konusunda bir uyarıda bulunmamız gerekiyor. Genellikle teflon kaplama ile gelen tencereler ne yazık ki kolaylıkla çizilebiliyor. Bu çizilme sonucunda da teflon parçaları yemeklere karışabiliyor. Bu durum hem sağlık hem de çevre için zararlı olmaktadır. Bu tencereleri tercih ederken mutlaka güvenilir markaları seçmelisiniz. Gıdada kullanıma uygun bir şekilde üretilmiş olmalı ve kaplaması da kaliteli olmalıdır. Kullanırken de çizilmeye karşı dikkatli kullanılmalıdırlar. 

Alüminyum tencereler kesinlikle doğrudan ateş üzerinde (mesela kamp ateşi) kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde tencerenizi çöpe atabilirsiniz. 

2. Paslanmaz Çelik Kamp Tencereleri

Paslanmaz çelik kamp tencereleri sağlamlığı ile ön plana çıkmaktadır. Zorlu koşullarda ve darbeye karşı alüminyum ve titanyum tencerelerden daha dayanıklıdır. Ancak alüminyum ve titanyum tencerelere kıyasla daha ağırdır. Paslanmaz çelik tencerelerin dezavantajı ise ısı iletimi konusunda ortaya çıkmaktadır. Isıyı çok verimli iletemezler. Bunun sonucunda sıcaklığın yüksek olduğu noktalarda pişireceğiniz yiyecekler yanabilir.

MSR Alpine Çelik Kamp Tenceresi
MSR Alpine Çelik Kamp Tenceresi

Ayrıca alüminyum ve titanyum tencerelere kıyasla daha fazla yakıt tüketimine sebep olurlar. Bu sebepler paslanmaz çelik kamp tencerelerinin kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Dikkatli bir pişirme sürecinde yemeklerin yanması engellenebilir. Çelik bir tencere çok daha uzun ömürlüdür. Ayrıca tencereleri doğrudan ateş üzerinde de kullanabilirsiniz. 

3. Titanyum Kamp Tencereleri

MSR Titanyum Kettle
MSR Titanyum Kettle

Titanyum kamp tencereleri paslanmaz çelik ve alüminyuma kıyasla daha yeni bir malzeme. En büyük avantajı ise çok hafif olmasıdır. Titanyum, çelikten %45 daha hafif ve alüminyumdan da daha güçlüdür. Korozyona karşı mükemmel seviyede bir dayanıklılığa sahiptir. Titanyum kamp tenceresi, ısıyı çok hızlı bir şekilde aktarır. Yakıt tasarrufu sağlamasından ötürü özellike su kaynatmak için tercih edilirler. Dezavantajı ise paslanmaz çelik tencerelerde olduğu gibi ne yazık ki sıcak noktalar oluşturabilir ve bu da yanan ya da yapışan yemekler anlamına gelir. Titanyum kamp tencerelerinin öncelikli tercih sebebi ise başta da belirttiğimiz gibi hafif olmalarıdır. Paslanmaz çelik tencereler gibi doğrudan ateş üzerinde de kullanılabilir. 

MSR Ceramic Kamp Tencere Setini Neden Tercih Ettik?

Peki bizim kamp tenceresi tercih sürecimiz nasıl oldu gelin öncelikle ona bakalım. 

Yıllarca Naturehike, Nurgaz gibi birbirinin kopyası olan uzak doğu üretimi tencereleri kullandıktan sonra daha iyi bir alternatif için arayışa geçtik. Çıtayı bir tık yüksek tutup tercihimizi MSR Ceramic 2 Pot Set olarak geçen tencere setinden yana kullandık. 

Bizim tencere seti ararken göz önüne aldığımız kriterlerimiz şunlardı;

  • Hard anodizing (eloksallı) alüminyum malzeme olması,
  • Mükemmel bir yapışmaz kaplamaya sahip olması,
  • Hafif ve kompakt olması,
  • Isıyı daha uzun süre koruması,
  • Kaliteli malzemeden yapılmış ve dayanıklı olması,
  • Kapağında süzgeci olması.

Tüm bu özelliklerle yaptığımız araştırmada karşımıza çıkan ise MSR Ceramic tencere seti oldu. Öncelikle bilmeyenler için MSR markasını kısaca anlatalım. 

MSR’ı Yakından Tanıyalım 

Mountain Safety Research Logo
Mountain Safety Research

Mountain Safety Research yani kısaca MSR, 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş. Kurucusu ise hem dağcı hem de bir mühendis olan Larry Penberthy. Bugün MSR, birçok doğa sporu severin öncelikli olarak tercih ettiği bir marka konumunda. Markanın çok geniş bir ürün yelpazesi var. Birçok ürünü ise yıllardır alanında en iyisi olarak kabul ediliyor. 

MSR Ceramic Kamp Tencere Seti İncelemesi 

İncelemenin detaylarına geçmeden önce tencerenin teknik özelliklerine bir tabloda bakalım:

Tencere Kapasiteleri:2,5 litre ve 1,5 litre
Toplam Ağırlık:440 gram
Kişi Sayısı:2 – 4 Kişilik
Üretim Yeri:Tayland
Çap:18,3 cm
Yükseklik:12,7 cm
Genişlik:19,6 cm 
MSR Ceramic Camp Pot Set
MSR Ceramic Kamp Tencere Seti

MSR Seramic Kamp Tencere Seti, iki tencereden oluşuyor. 2,5 litre ve 1,5 litrelik bu tencereler hard anadozing alüminyum ve “Fusion Ceramic” seramik kaplılar. Bu bizim en büyük tercih sebebimiz oldu. Alüminyum olması hafiflik sağlamasının yanı sıra daha iyi bir yemek pişirme süreci de sunuyor. 

Seramik Kaplama

“Fusion Ceramic” kaplaması, teflon kaplama alüminyum tencerelerdeki zararlardan bizi uzak tutuyor. Teflon kadar zararlı olmadığından güvenle yemek pişirebiliyoruz. Seramik kaplama, teflon kaplama gibi çizilebilir, zamanla da bozulabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılmalıdırlar. 

Seramik kaplamanın sahip olduğu ekstra yapışmazlık bizi kendisine hayran bıraktı diyebiliriz. Daha önce kullandığımız tencerelerin aksine inanılmaz bir performansa sahip. Bu da özellikle  yemek sonrası tencere temizliğini çok kolaylaştırıyor. 

Tencere Kapağı, Sapı ve Muhafaza

SR Ceramic Kamp Tencere Seti
MSR değiştirilebilir sap
MSR Ceramic Kamp Tencere Seti Kapak Detay
Süzgeç delikleri kullanışlı
MSR Ceramic Kamp Tencere Seti Sap Detay
Tencereler bu noktadan takılabiliyor

İkili kamp tencere setinde sadece bir tane 2,5 litrelik tencerenin kapağı var. Kapak aynı zamanda süzgeç olacak şekilde tasarlanmış. Tencere üzerindeki metal bir çıkıntı ile de kapağı kilitleyerek süzme işlemini rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Özellikle makarna gibi süzme işlemi gerektiren yemeklerde oldukça pratik oluyor. Küçük bir eleştiri olarak keşke 1,5 litrelik tencerenin de kapağı olsaymış diye içimizden geçirmedik değil. 

Set içerisinde yine tek bir tencere sapı çıkıyor bu sap her iki tencerede de kullanılacak şekilde tasarlanmış. Yani bir tencere çorbanızı yaptıktan sonra tencereyi kenara kaldırıp, sapı çıkarabilir ve diğer tencereye takarak diğer yemeğinizi yapabilirsiniz. 

Tencereler oldukça pratik bir şekilde muhafaza edilebiliyor. Her iki tencereyi içe içe koyduktan sonra kapağını kapatıp, tencere sapı ile de kitleyebiliyorsunuz. 

MSR Ceramic Tencere Seti MSR Benzin Ocağı ile
MSR Ceramic Tencere Seti ve MSR XGK-EX Benzin Ocağı
MSR Ceramic Tencere Seti Dayanıklılık
MSR Ceramic Tencere Seti – Karaburun Bisiklet Turu

Dayanıklılık

MSR Kamp Ceramic Tencere Seti kesinlikle paslanmaz bir çelik kadar dayanıklı değil. Bu nedenle ezilmelere ve darbelere karşı dikkatli kullanılması gerekiyor. Seramik kaplamanın teflona göre daha iyi bir seçim olduğundan bahsetmiştik. Seramik kaplamanın bir gün işlevini yitirip, döküleceğini biliyoruz. Bu kısa vadede olmayacak olsa da elbet bir gün olacak. Bu süreyi uzatmak için en önemli yol ise tencereyi çizmeyecek tahta aletler kullanmak.

MSR Ceramic Kamp Tencere Setini Nasıl Satın Aldık? 

MSR Ceramic Kamp Tencere Seti bu yazı yazıldığında (Mart 2022) hala Türkiye’de satışa sunulmamıştı. Ürünü biz Temmuz 2021’de Almanya’da faaliyet gösteren Bike24 sitesinden 80 Euro’ya aldık. Site ürünü Türkiye’ye göndermediği için Almanya’da yaşayan teyzemiz Türkiye’ye geldiğinde bize ulaştırdı. 

MSR Ceramic kamp tencere seti ile ilgili sormak istediğiniz her şey için yorum bırakabilir ya da dunyaperestiz@gmail.com adresine e-posta atarak bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir