iranian_rials
İRAN,  SEYAHATNAME

İRAN PARA BİRİMİNİ TANIYALIM

İran’ın resmi para birimi İran Riyali’dir. 1932 yılında İran Dinarı yerine İran Riyali olarak tedavüle konulmuş. Uluslararası kısaltması ise IRR.

Yüz Bin İran Riyali (10 Toman)
Elli Bin İran Riyali (5 Toman)
Beş Yüz Bin İran Riyali (50 Toman)

İran Riyali vs Toman

Bu genel bilgilerden sonra en çok merak edilen konuya gelelim. İran seyahatinizde parayı nasıl kullanacaksınız? İran sokaklarında alışveriş yaparken dikkatinizi iki şey çekecek. Birincisi sokaktaki seyyar satıcılara kadar herkesin POS makinesi olması ve İran halkının da ATM kartı ile alışveriş yapması. İkincisi ise bir şey aldığınızda ödeyeceğiniz paranın riyal olarak değil, “toman” olarak söylenmesi. 

 

Peki nasıl olacak? Elinizdeki banknotlarda riyal yazıyor. Hiç endişe etmeyin çok kolay. Hemen bir sıfır atıyorsunuz ve işte size toman. Örnek verelim hemen…

Markete gittiniz, alışverişinizi yaptınız. Kasiyer size Riyal olarak fiyatı da söyleyebilir ancak büyük ihtimalle toman diyecek. “150.000 toman” dediğini varsayalım. Aslında demek istediği 1.500.000 Riyal. Toman, resmi para birimi değil. Halk arasında bir sıfır atılarak toman şeklinde ifade ediliyor. Hatta doğrudan “150 toman” diyen de çok olacaktır.

 

Daha küçük sayılarla örnek verelim. Yemek yediniz ve hesap 75.000 toman (tümen / tumen) tuttu. Aslında 750.000 İran Riyali. Toman (tümen/ tumen) resmi para birimi değil dedik. Ancak restoran menülerinde bile İran Riyali değil, toman (tümen / tumen) olarak yazıyor.

Kısa bir süre sonra Riyal & Toman ilişkisini alışacaksınız. Hatta Riyal sadece para üzerinde göreceğiniz bir ifade olarak kalacak. 

İran ile ilgili sorularınız olursa bize yorum bırakarak ya da e-posta atarak ulaşabilirsiniz.

İran seyahat yazılarımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir